Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
3.8.2020 #Investovanie Martin

Stretnutie

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať pár vecí. Kamarátka ma zajtra pozvala na stretnutie, dozvedel som sa, že robí finančnú poradkyňu. Chce mi ukázať jej nový projekt, neviem čo to zatiaľ je. Čomu sa mám vyvarovať pri stretutí? Na čo si dávať pozor? Za každú radu vám budem vďačný.
Názor odborníka

4.8.2020

cibula@financnazrada.sk

Dobrý deň,

 

vzhľadom na skutočnosť, že kvalita finančného poradenstva sa môže líšiť od človeka k človeku a od spoločnosti k spoločnosti, určite by som sa stretnutia zúčastnil a Vašej kamarátke šancu dal.

Treba byť však opatrný v niektorých konkrétnych oblastiach, kde najčastejšie dochádza k pochybeniam zo strany poradcov.

Najčastejším problémom pri stretnutiach s finančným poradcami je predaj tzv. investičného životného poistenia. Jedná sa o hybridný produkt, ktorý v sebe kombinuje investičnú a rizikovú zložku. Napriek skutočnosti, že o týchto produktoch sa dlhodobo hovorí ako o veľmi stratových, stále existuje pomerne široká skupina poradcov, ktorá tieto produkty klientom predáva. Dôvodom je jednak finančná motivácia a zároveň fakt, že sa vo vzťahu ku klientom ľahko komunikuje skutočnosť, že “ak sa im aj nič nestane, investičná zložka im preplatí náklady daného produktu.” Nie je to tak.

V drivej väčšine prípadov je pre klienta vhodnejšia kombinácia rizikového poistenia a investovania do podielových fondov/ETF. Ak v danej spoločnosti investovanie do ETF neponúkajú, porozhliadol by som sa po práve takýchto príležitostiach. Okrem vyššieho priemerného zhodnotenia ponúkajú investície do ETF aj možnosť daňovej úľavy, ktorú klient ocení hlavne na konci investičného horizontu.

Vo všeobecnosti sa teda treba pýtať na poplatky a nákladovosť daných produktov a priamo žiadať, aby Vám boli ukázané v zmluvných podmienkach.

Ak Vám bude napr. ponúkaná možnosť investovania do podielových fondov/ETF/v II./III. pilieri, rovnako sa treba pýtať na rizikovosť danej stratégie. Častokrát majú totiž ľudia aj s dlhým investičným horizontom nastavené investície príliš konzervatívne, čo sa prejaví na nižšej nasporenej sume.

Ak Vám počas stretnutia budú odovzdané konkrétne prospekty ponúkaných produktov, pokojne sa na nás obráťte a radi Vám ich nákladovosť prepočítame, aby ste vedeli vychádzať z objektívnych faktov.

 

Prajem pekný deň a veľa šťastia na stretnutí!

Najčítanejšie
3.8.2020 #Investovanie

Stretnutie

9.4.2020 #Investovanie

Investovanie do zlata

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.