Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
27.8.2019 #Sporenie Eva

Sporenie pred dôchodkom

Dobry den. Mam 52 rokov a chcela by som pred odchodom do dochodku este niekde vyhodne zacat sporit. Kam sa mi oplati investovat na obdobie 10 rokov?
Názor odborníka

2.9.2019

Matej Bašťovanský

 10 rokov je stale dostatocne dlhy horizont aj na dynamicku strategiu, avsak treba zohladnit aj rizikovy profil kazdeho klienta. Urcite odporucame investovat cez ETF, ktore su aktualne danovo zvyhodnene oproti klasickym podielovym fondom. Netreba zabudat ani na postupne skonzervativnovanie investicie priblizne 3-5 rokov pred koncom. Pri výbere vhodného partnera pre investovanie si nezabudnite preveriť všetky poplatky spojené s ponúkaným produktom aby sa Vám peniaze naozaj zhodnocovali. 

18.8.2019 #Sporenie Lukáš

Syn dokončil strednú školu

Moj syn ma 18 rokov a prave skoncil strednu skolu. Na vysoku sa nechysta a nastupuje do prace. Na co vsetko mame mysliet ohladom jeho financii a poistenia? (ucet, poistka, sporenie atd).
Názor odborníka

2.9.2019

Martin Cibuľa

Ucet by som dietatu zalozil skor, uz len kvoli tomu aby sa postupne aj v mladom veku ucil narabat s financiami, debetnou kartou a vedel hospodarit so svojim “vreckovym”. Co sa tyka poistenia, to opat zalezi od konkretnej situacie. Ak syn byva stale s rodicmi a nema ziadne fixne vydavky, zamerali by sme sa len na zakladne pripoistenia, ktore v tom case potrebuje - hlavne invalidita, kriticke ochorenia a trvale nasledky urazu. Na sporenie treba idealne mysliet uz od narodenia, nakolko to moze byt kapital na start do zivota, vlastne podnikanie ci dolezite najma pri rieseni vlastneho byvania. Tym ze sa syn zamestnal by mal prioritne aj on sam zacat mysliet na postupne budovanie kapitalu a zacat sporit z jeho vyplaty. Zabezpecenie na jeho dochdok by sme odporucali riesit minimalne statom poskytovanymi benefitmi ako su 2. a 3. pilier.

12.9.2019 #Sporenie Peter

Sporenie pre dieťa

Dobrý deň chcel by som sa Vás opýtať, ake je navýhodnejšie v dnešnej dobe sporenie resp. poistenie pre dieťa (3 mesačné ) ? vkladná knižka ? alebo sporenie s poistením ? príp. iné. ďakujem
Názor odborníka

13.9.2019

cibula@financnazrada.sk

Príjemný deň prajem, 

Pre dieťa odporúčame čisto rizikové životné poistenie, kde by dieťa malo mať kryté najmä úraz a chorobu.  Mnohokrát býva cenovo výhodnejšie, keď si rodič do jeho zmluvy rizikového poistenia pripoistí dieťa. V žiadnom prípade neodporčame sporiť cez poistenie. Na trhu sú aktuálne výhodnejšie formy dlhodobého sporenia, napríklad nákup podielových fondov alebo ETF, ktoré sú oslobodené od dane z výnosu. 

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.