Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
21.8.2019 #Investovanie jarokochan

akcie

Je možné nakúpiť cenné papiere -akcie /nie fondy/ nejakých stredoeuróskych firiem. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ chcem investovať priamo do akcií . Aké sú možnosti a ponuka na trhu?
Názor odborníka

22.8.2019

Matej Bašťovanský

Samozrejme, dá sa investovať aj napriamo do akcií stredoeurpskych firiem. Z hľadiska likvidity sa treba určite pozerať na verejne obchodované firmy, ktorých však v tomto regióne nie je veľké množstvo a ponuka je teda značne obmedzená. Pred tým, ako sa rozhodnete, ktoré akciové tituly nakúpite, je dôležité zvážiť viacero faktorov. Na začiatku si treba objektívne zanalyzovať Vašu aktuálnu situáciu a skúsenosti s investovaním a tomu prispôsobiť ďalšie kroky. Pre začínajúceho investora určite odporúčame skôr vytvoriť dobre diverzifikované portfolio a následne dopĺňať o geograficky alebo sektorovo preferované spoločnosti.

28.8.2019 #Investovanie Jarko

Pravidelne investovanie do ETF alebo indexovych fondov

Je na Slovensku moznost pravidelne (v mensich sumach) investovat do indexovych fondov alebo ETF s nizkymi poplatkami, ako je tomu napriklad USA? Vstupny poplatok u vacsiny brokerov ma minimalnu vysku, ktora je nevyhodna pre pravidelne sporenie. Ti, ktori maju nizky vstupny poplatok, spravuju portfolio "aktivne", comu zodpovedaju rocne naklady a zaroven neumoznuju vlastny vyber fondov do portfolia.
Názor odborníka

28.8.2019

Bruno Gábel

Dobrý deň,

áno, aj na Slovensku sa dá pravidelne investovať do indexových fondov cez ETF pomerne nízke sumy. Avšak ako píšete, existujú dve hlavné cesty.

Buď ísť priamo cez brokera, ktorý má väčšinou nastavené poplatky za každý nákup, povedzme 5€, a tým pádom sa to pri malých vkladoch naozaj neoplatí.

Druhá možnosť je využit služby obchodníkov s cennými papiermi (OCP), ktorí už majú dopredu vytvorené produkty a zvolené ETF, do ktorých budú investovať. Klientova sloboda výberu fondov je síce obmedzená, avšak treba si uvedomiť, že sú to profesionáli, ktorí majú skúsenosti a vhodné nástroje na efektívny výber správnych fondov a vo väčšine prípadov vyberú určite lepšie ako samotný klient.

V tomto prípade však netreba zabúdať na 2 typy poplatkov. Správcovský poplatok alebo tzv. "management fee", ktorý je odplata za poskytovanie služieb a celkovú správu a manažment portfólia. Prvé roky je tento typ poplatku oveľa nižší ako priemerné poplatky brokerov za každý nákup cenného papiera. So zvyšujúcou sa hodnotou konta sa tieto poplatky postupne vyrovnávajú.

Druhý typ poplatku, ktorý je typický pre väčšinu sporení do fondov je vstupný poplatok. Jeho výška závisí od viacerých parametrov, predovšetkým však od výšky cieľovej sumy, ktorú si chce klient postupne navkladať, od zvolenej stratégie, od poplatkovej štruktúry jednotlivých OCP a samozrejme aj od individuálneho posúdenia konkrétneho sprostredkovateľa a nastavenia možnej zľavy.

Napríklad naše podmienky sú transparentne zverejnené na našom webe, pre viac informácii posielam link: https://wemocp.sk/dokumenty/

3.9.2019 #Investovanie Števo

Fumbi.network - váš názor?

Dobrý deň, čo hovoríte na investovanie cez slovenskú spoločnosť Fumbi.network ? nedávno im Nový čas publikoval článok že dosahuju priemernú návratnosť 40% investície, čo znie až príliš dobre nato aby to bola pravda :) Investujú do portfólia rôznych kryptomien na základe vlastného algoritmu. Da sa to nejako preveriť?
Názor odborníka

5.9.2019

bastovansky@financnazrada.sk

Dobrý deň,

odporúčame preveriť kvalitu daného subjektu z pohľadu regulácie, hospodárskych výsledkov, garančných schém a ďalších dôležitých faktorov. Ak ide o regulovaný subjekt NBS ,ECB alebo inej renomovanej centrálnej banky (spoločnosť môže mať pobočku v Londýne, ale bola založená v krajine, kde je veľmi slabá regulácia) musia byť dostupné všetky tieto informácie na webovej stránke spoločnosti. Prípadne viete nájsť daný subjekt vo verejnom zozname centrálnej banky. V inom prípade môže ísť o o obyčajnú akciovú spoločnosť, ktorá nemá povinnosť verejne poskytovať všetky tieto informácie a nie je tým pádom pod takou kontrolou. 

Čo sa týka informácií o výkonnosti, sú uvádzané len v marketingových prospektoch. Regulované subjekty musa zverejniť náklady spojené s týmito produktami, upozornenie na riziká (treba veľmi dobre zvážiť práve tento fakt), splniť ďalšie požiadavky na pravdivosť týchto informácií, čo je priamo overované regulátorom. To znamená, že pri neregulovaných spoločnostiach transparentnosť marketingových prospektov má zníženú dôveryhodnosť, keďže nepodlieha takej kontrole ako práve pri subjektoch regulovaných národnými bankami. 

V aktuálnej situácií nemôže žiadny subjekt regulovaný centrýlymi bankami na svete obchodovať s kryptomenou ani podkladovým aktívnom naviazaným na kryptomeny, čo je jasným upozornením na to, aby ste si dobre zvážili možné riziká s takouto investíciou a straty, ktoré môže priniesť. 

30.9.2019 #Investovanie HANZLOVá Marta

pODIELOVé fondy

Mám investované viac ako 10 r. financie v real. fondoch...potrebovala som vybrať a bola som nemilo prekvapená,lebo pri slabých výnosoch p.a pri výbere je suma výberu s ohľadom na zdanenie počítaná z nie z týchto posledných biednych rokov,ale z rokov keď bol výnos dobrý a tak pri výbere 30 000E mi daň vypočítali záhadne pre mňa 1570 E!!!Márne som si prepočítavala čo treba /zdalo sa mi to logické,jednoduché ../ výsledok bol podľa nich iný ako môj,podstatne vyšší ... niekde zmluve som čítala, že si môžem uplatniť vrátenie tejto dane pri daň. priznaní...ako to prosím urobiť,aby som ako dôchodkyňa , ktorá dlho a ťažko šetrí , nebola takto "ozbíjaná".... keby som bola vedela, že takto ma pri výbere prekvapia, bola by som si dala peniaze do "pančuchy"... Výnosy z dobrých rokov ,ktoré pre ich výhodu oni použili, boli za posledných 5 rokov nivelizované ,čím sa cítim "dobehnutá" za koľko ja našetrím takúto sumu ,ktorá ide takto "filištínsky" štátu...Mám obavy teraz vybrať zvyšok,ktorý je 2x vyšší..... Prosím poradu,ako postupovať efficientne, najracionálnejšie pre mňa Ďakujem Hanzlová
Názor odborníka

4.10.2019

bastovansky@financnazrada.sk

Dobrý deň,

 

pri investícií do podielových fondov (tuzemských správcov, poisťovne) musíte počítať so zdanením kapitálového výnosu priamo pri zdroji (správcovskej spoločnosti). Zdanenie investície sa zakaždým uplatňuje až pri výbere investície ak ste dosiahli zisk (po odrátaní nákladov - poplatkov). Celkovo sa teda daní iba zisk a ak musíte nejakú daň platiť, znamená to, že celkovo sa vám vaša investícia zhodnotila a zarobili ste viac ako v "pančuche"

Daní sa bez ohľadu na to ako dlho ste investovali a v ktorých rokoch bol najlepší výnos. Daný správca len postupuje podľa povinností, ktoré určil zákon. Pri podaní daňového by sa vám mohla časť vrátiť, ale záleží to od celkových vašich príjmov a či ste si uplatnili  maximálnu výšku nezdaniteľného minima.

Odporúčam poradiť sa s daňovým poradcom alebo účtovníkom.

Prajem pekný víkend.

 

9.4.2020 #Investovanie Z

Investovanie do zlata

Dobrý deň, zaujímala som sa o investovanie do zlata a tiez jednorazovu investíciu. Bola mi ponúknutá kúpa zlata po častiach na cieľovú sumu 10.000€/15rokov. Spoločnosť: All Commodity Intertrading. Zmluva odoslaná cez email 29.03., moznost odstúpiť do 14 dni. Pre jednorazovú investíciu cez firmu Finax. Viete mi poradiť ci sa jedna o dôveryhodne spoločnosti? Predovšetkým do toho zlata..Ďakujem
Názor odborníka

15.4.2020

kovac@financnazrada.sk

Dobrý deň,

Spoločnosť Finax je regulovaný subjekt NBS.Takže je to dôverihodný subjekt z pohladu regulacie a spĺňa navyššie štandardy.Samozrejme odporúčame zvážiť investíciu aj z pohľadu stability spoločnosti,preštudovaním si výročných správ.

Čo sa týka spoločnosti All Commodity Intertrading by bolo potrebné poznať viac detailov ponúkanej služby. Boli ste oboznámený kde bude vaše zlato uložené(predpokladáme,že ide o nákup fyzického zlata),kompletný cenník, certifikáciu a daľšie podmienky zmluvy? Taktiež daný subjekt ako s.r.o. je pravdepodobne len sprostredkovateľ.  Aktualné existuje niekolko možnosti ako investovať do zlata  ,,či už fyzického alebo formou cenných papierov,, priamo cez regulované subjekty(čo šetrí náklady). Preto vám odporúčame urobiť si konkurenčné porovnanie ponúkanej služby. Taktiež je nevyhnutné oboznámiť sa s výhodami a nevýhodami(riziká) tejto investície.

3.8.2020 #Investovanie Martin

Stretnutie

Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať pár vecí. Kamarátka ma zajtra pozvala na stretnutie, dozvedel som sa, že robí finančnú poradkyňu. Chce mi ukázať jej nový projekt, neviem čo to zatiaľ je. Čomu sa mám vyvarovať pri stretutí? Na čo si dávať pozor? Za každú radu vám budem vďačný.
Názor odborníka

4.8.2020

cibula@financnazrada.sk

Dobrý deň,

 

vzhľadom na skutočnosť, že kvalita finančného poradenstva sa môže líšiť od človeka k človeku a od spoločnosti k spoločnosti, určite by som sa stretnutia zúčastnil a Vašej kamarátke šancu dal.

Treba byť však opatrný v niektorých konkrétnych oblastiach, kde najčastejšie dochádza k pochybeniam zo strany poradcov.

Najčastejším problémom pri stretnutiach s finančným poradcami je predaj tzv. investičného životného poistenia. Jedná sa o hybridný produkt, ktorý v sebe kombinuje investičnú a rizikovú zložku. Napriek skutočnosti, že o týchto produktoch sa dlhodobo hovorí ako o veľmi stratových, stále existuje pomerne široká skupina poradcov, ktorá tieto produkty klientom predáva. Dôvodom je jednak finančná motivácia a zároveň fakt, že sa vo vzťahu ku klientom ľahko komunikuje skutočnosť, že “ak sa im aj nič nestane, investičná zložka im preplatí náklady daného produktu.” Nie je to tak.

V drivej väčšine prípadov je pre klienta vhodnejšia kombinácia rizikového poistenia a investovania do podielových fondov/ETF. Ak v danej spoločnosti investovanie do ETF neponúkajú, porozhliadol by som sa po práve takýchto príležitostiach. Okrem vyššieho priemerného zhodnotenia ponúkajú investície do ETF aj možnosť daňovej úľavy, ktorú klient ocení hlavne na konci investičného horizontu.

Vo všeobecnosti sa teda treba pýtať na poplatky a nákladovosť daných produktov a priamo žiadať, aby Vám boli ukázané v zmluvných podmienkach.

Ak Vám bude napr. ponúkaná možnosť investovania do podielových fondov/ETF/v II./III. pilieri, rovnako sa treba pýtať na rizikovosť danej stratégie. Častokrát majú totiž ľudia aj s dlhým investičným horizontom nastavené investície príliš konzervatívne, čo sa prejaví na nižšej nasporenej sume.

Ak Vám počas stretnutia budú odovzdané konkrétne prospekty ponúkaných produktov, pokojne sa na nás obráťte a radi Vám ich nákladovosť prepočítame, aby ste vedeli vychádzať z objektívnych faktov.

 

Prajem pekný deň a veľa šťastia na stretnutí!

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.