Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
15.8.2019 #Hypotéky Tatiana Pivarčiová

Predaj bytu

Hypotéky sa mi javia najbližšie. Sme starší manželia, plánujeme predať bežný 2 izbový byt, ale na lukratívnom mieste v Žiline , aby sme pomohli dcére k bývaniu na Morave. Viem o web stránke bezrealitky.sk Je možná pomoc z vašej strany v tejto oblasti, napr. konzultácia zmlúv, ... alebo ak môžete nejakou inou formou poradiť. Ďakujem za odpoveď Pivarčiová
Názor odborníka

22.8.2019

Bruno Gábel

Dobrý deň,

pokiaľ si netrúfate na predaj bytu vlastnými silami, odporúčame využiť služby realitného makléra prípadne kancelárie. Dokážu Vám zabezpečiť plný servis od nafotenia bytu, cez propagáciu až po prípravu všetkých potrebných dokumentov. Výber kvalitného partnera v realitnom sektore je najlepšie cez pozitívne ohlasy zákazníkov, prípadne Vašich známych. Ďalšou výhodou využitia služieb profesionála je, že v konečnom dôsledku môžete na predaji zarobiť viac aj po odpočítaní provízie, lebo profesionálne spravené fotky a dobre vedené obhliadky bytu dokážu zvýšiť konečnú sumu za ktorú byt predáte.

2.9.2019 #Hypotéky Tomáš Kovac

Dobrý deň, chcem sa spýtať na výhodnú hypotéku na rekreačnú chatu s trvalým bývaním....

Dobrý deň, chcem sa spýtať na výhodnú hypotéku na rekreačnú chatu s trvalým bývaním. Prosím pošlite mi analýzu úrokov a podmienok. Ďakujem. Posielam link na tu chatu. https://www.nehnutelnosti.sk/3529271/celorocne-obyvatelna-chata-na-3-arovom-pozemku-v-bratislave-nedaleko-maleho-dunaja/
Názor odborníka

4.9.2019

gabel@financnazrada.sk

Dobrý deň,

Financovanie rekreačných objektov je o niečo komplikovanejšie ako je tomu pri bežných rodinných domoch. Základnou podmienkou financovania je možnosť celoročného obývania takéhoto objektu, čo určuje znalec pri posudku. Pokiaľ by bol objekt nebol určený na celoročné obývanie, je možné, že banky budú ochotné poskytnúť financovanie na maximálne 8 rokov a na 60% hodnoty objektu. 

Pokiaľ by bol tento objekt určený na celoročné bývanie, môžete počítať s klasickým úverom na 30 rokov, kde sa momentálne pohybujú úrokové sadzby na úrovni 1% pre 3 ročný fix a 1,2% pre 5 ročný fix. Nie všetky banky však budú ochotné takýto objekt financovať. Banky celkovo nerady financujú rekreačné objekty, najmä z dôvodu legislatívnych požiadaviek kladených regulátorom. Vždy môžete ale počítať s maximálne 80% financovaním. 

Pri takýchto prípadoch vždy odporúčame konzultovať hypotekárneho odborníka, ktorý Vám uľahčí proces a bude presne vedieť v akej banke dostanete najlepšie podmienky. 

29.8.2019 #Hypotéky Tomáš

Vyhodna hypotéka

Banka ponuka nizke percento pri hypoteke ale musim si vziat kreditnu kartu alebo poustit si hypoteku. Oplati sa to ? Alebo radsej ist z vyssim urokom bez podmienok od banky?
Názor odborníka

2.9.2019

Bruno Gábel

V sucasnosti je tento trend skor na ustupe ako na vzostupe. Konkurencny suboj bank praje bankam, ktore svoje nizke urokove sadzby nespajaju s branim dodatocnych produktov (okrem produktu bezneho uctu, ktory je standardne ponukany a naviazany na vyhodne ponuky) a je si z coho vyberat. Urcite vsak odporucam klientom prehodnotit svoje rozhodnutie nizkeho uroku na ukor cross-sellu bankovych produktov, najma z pohladu sekundarnej nakladovosti celeho balika, ktoru si samotny klient iba tazko dokaze vypocitat.

29.8.2019 #Hypotéky Petra

Založenie druhej nehnuteľnosti

Beriem si prvu hypoteku a nemam 10%-20% vlastnych prostriedkov. Mozem zalozit druhu nehnutelnost ?
Názor odborníka

2.9.2019

Bruno Gábel

Zalozenie druhej nehnutelnosti je v sucasnosti optimalny variant pre financovanie celej kupnej ceny nehnutelnosti, resp vystavy rodinneho domu. Klienti tymto sposobom mozu dosiahnut najnizsie urokove sadzby na trhu a rovnako si tak prekryt celu sumu, ktoru pre svoj ucel potrebuju.

25.8.2019 #Hypotéky Kristían

Hypoteka pred svadbou

S partnerkou si chceme kupit byt. Oplati sa nam vziat si hypoteku pred svadbou alebo az po nej?
Názor odborníka

2.9.2019

Matej Bašťovanský

Rozdiel v poskytnuti hypotekarneho uveru pred svadbou a po nej nie je. Rozdiel by mohol byt v pozicii jedneho z partnerov. Zatial co pred svadbou moze jeden z ucastnikov uveru zastavat poziciu rucitela, t.j. osoby vstupujucej do uveru, ktora vsak ale nemusi nadobudat vlastnictvo k nehnutelnosti, po manzelstve je tento postup tazsie realizovatelny. Manzelia v zmysle zakona o rodine totizto nadobudaju spolocne a bezrozdielne majetky a zavazky.

3.9.2019 #Hypotéky Vea

Doba fixacie

Aku dobu fixacie odporucate? Je lepsia fixacia na 5 rokov s nizsou urokovou sadzbou alebo na 10 rokov s vyssou urokovou sadzbou?
Názor odborníka

5.9.2019

gabel@financnazrada.sk

10r fix zacina byt pre klientov zaujimavy, nakolko banky historicky pristupili k poskytovaniu 10r fixov vo vyske pod 2% p.a. Z toho titulu by som 10r fix urcite zvazoval. Pokial rozdiel na splatke medzi 5r a 10r fixom je pre Vas akceptovatelny, preferoval by som dlhsiu fixaciu. Vzdy existuje moznost prehodnotenia urokovej sadzby v pripade, ze by doslo k opatovnemu znizeniu urokov.  

3.9.2019 #Hypotéky Marek

Lepší uroková sadza

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či ste sa už niekedy stretli s nasledujúcou situáciou. Tento rok som začali splácať hypotéku a momentálne som splatil 8 -mu splátku. Mám úrok 1,76% čo sa mi zdá na v tejto dobe dosť veľa. Chcel by som si ju refinancovať a získať tak lepší úver. Môj poradca mi radí, aby som počkal na splatenie 10 splátok, že tak v banke sa stanem dôveryhodný klient a tým získam lepší úrok. Myslíte si že to pomôže? a je to bežná prax?
Názor odborníka

4.9.2019

gabel@financnazrada.sk

Dobrý deň prajem,

 

prehodnotenie úrokovej sadzby je možné aj skôr ako po 10tich mesiacoch. Štandardne odporúčame klientom počkať aspoň 6 mesiacov. Samozrejme prehodnotenie úrokovej sadzby podlieha aj vyhodnoteniu zo strany banky, t.j. banka sama určí nakoľko si "cení Vás ako klienta". V podstate nemáte čo stratiť. Pokiaľ banka navrhne zníženie sadzby, ktoré pre Vás nebude zaujímavé, nemusíte ponuku banky akceptovať. Upozorňujem, že si banka môže za prehodnotenie sadzby uplatniť poplatok. Najčastejšie je vo výške 0,5% zo zostatku úveru. Ten sa započíta až po akceptovaní ponuky.

9.9.2019 #Hypotéky Zuzana

Medziúver na dofynancovanir hypotéky

Môj fynancni poradca mi vybavuje hypotéku mam vo svojej aktuálnej banke dlch 12000 a hypo mi vyratali na niakych 40000 lenže musím vyplatiť starý dlch v banke a požiadal o medziúver v stavebnej sporiteľni znížili mi z 220 na 98 €na 20 rokou ponúkli mi 13000 ale celková čiastka ktorú budem musieť vrátiť je 28000 mne to príde trosku moc a bojím sa všelijakých skritych poplatkou
Názor odborníka

9.9.2019

gabel@financnazrada.sk

Dobry den prajem,

z predmetnej otazky je pre mna tazke posudit vhodnost, resp. nevhodnost zvolenej strategie Vasho financneho sprostredkovatela. Urcite vsak mozem povedat, ze konsolidacia Vasich zavazkov prostrednictvom stavebneho medziuveru, resp. stavebneho uveru je vo vseobecnosti nakladnejsia ako by tomu bolo pri konsolidacii do hypotekarneho uveru. 

22.6.2021 #Hypotéky Jaroslava

Hypoteka pre SZCO pri dani 0e

Dobry den, ideme s manzelom ziadat o hypoteku, on je TPP a ja SZCO - fixny prijem. Podla prijmu nam vyratali max vysku hypoteky 150 000e. Moze schvalenie hypoteky ovplyvnit moje danove priznanie, kde mi nevznikla ziadna povinnost platenia dane? Dakujem
Názor odborníka

16.11.2021

petras@financnazrada.sk

Dobrý deň, ospravedlňujem sa za oneskorenú odpoveď, projekt funguje v obmedzenom režime. 

Hypotéky sú vždy trocha komplikovanejšie a vstupuje do schvalovania veľa faktorov a prípadných výnimiek, preto vždy odporúčame stretnutie s hypotekárnym špecialistom, ktorý vám bezplatne bude vedieť zistiť vašu situáciu. Ak špecialistu nemáte, môžete kontaktovať našu spoločnosť WEM na centrala@wem.sk a radi Vám s tým pomôžeme.

Každopádne, vo všeobecnosti platí, ak vám už vyrátali maximálnu výšku, predpokladám, že o nulovom daňovom priznaní vedeli. Momentálne je hlavným faktorom ovplyvňujúcim maximálnu výšku hypotéky DTI limit. Obmedzuje maximálnu výšku všetkých úverov žiadateľa alebo žiadateľov na 8-násobok ročnéh príjmu. To znamená, že pokiaľ dokladujete príjem cez nulové daňové priznanie na základe zisku, tak maximálnu výšku určí príjem Vášho manžela. V takomto prípade môže vstúpiť do hry aj obmedzenie pre maximálnu splátku, kedy banka určí podľa počtu vyživovaných ôsob minimálny príjem, ktorý musí žiadateľom ostať a odčíta ho od príjmu. Výsledna suma je maximálna výška splátok, ktoré môže na všetkých úverových produktoch klient platiť. 

Pokiaľ sa ale jedná o príjem z podnikania, netreba sa zameriavať iba na výsledný zisk, je viacero faktorov, ktoré banky akceptujú ako príjem z podnikania - napríklad to môže byť časť tržieb. Práve preto je najlepšie kontaktovať hypotekárneho špecialistu, ktorý Vám bude vedieť pripraviť ponuky a takisto poradiť ako správne požiadať a ako dokladovať všetky náležitosti vrátane príjmu. 

24.10.2021 #Hypotéky Marek

Otázka

Dobrý deň chcem sa spýtať ja som sa v minulosti dostal do dlhov teraz síce všetko splácam ale som vedení ako neplatič moja priateľka je v pohode ťa doľava všetko vždy ako ma ale moja otázka znie že ak sa zosobášime a ona bude chcieť brat hypotéku či budú riešiť aj mňa ako jej manžela že som neplatič a tým pádom jej nedajú nič ale ona by to žiadala ako sama ďakujem za odpoveď
Názor odborníka

16.11.2021

petras@financnazrada.sk

Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za oneskorenú odpoveď, projekt funguje v obmedzenom režime. 

Je veľmi ťažké určiť Vašu situáciu podľa takto všeobecného popisu. Prvý najlepší krok, je zistiť svoj presný stav v úverovom registry (http://www.sbcb.sk/), výpis sa dá vybaviť osobne v Bratislave, prípadne poštou. Úverový register nevedie osoby ako platič/neplatič, ale ku každej splátke úveru, ktorá bola v omeškaní zvykne priradiť číselné hodnotenie, na základe ktorého si následne vedia banky vytvoriť hodnotenie klienta. Problémom bývajú častokrát aj splátky omeškané o pár dní, veľký problém vzniká pri splátkach, ktoré boli upomienkované či exekuované. Pokiaľ teda momentálne platíte všetko riadne a načas, je podstatné udržať tento stav. S bankami je následne (zväčša aspoň po roku) možné negociovať výmaz záznamu z úverového registra - treba to vždy riešiť jednotlivo s bankami, kde ste mali úver a neexistuje garancia, že banky s takýmto krokom budú súhlasiť.

Všetky dáta register udržuje po dobu 5 rokov od ukončenia zmluvy, to znamená, že najneskôr po tejto dobe bude Váš register opäť čistý.

Pokiaľ by ste sa zosobášili, alebo brali úver spoločne, bude banka prihliadať aj na Váš záznam v registri a teda určite to môže sťažiť situáciu. Najlepšie je zistiť aktuálny stav úverového registra a ten predložiť banke alebo hypotekárnemu špecialistovi, ktorý v banke bude vedieť prezistiť, či s takýmto registrom máte šancu na získanie hypotéky alebo nie. 

Najčítanejšie
31.1.2022 #Úvery

Refinancovanie

24.10.2021 #Hypotéky

Otázka

22.6.2021 #Hypotéky

Hypoteka pre SZCO pri dani 0e

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.