Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
23.8.2019 #Úvery Vlado

štúdim v zahraničí

Mam 17 rokov a chcel by som ist studovat do zahranicia. Potreboval by som pozicku, existuje nejaka moznost aby som si ju vzal alebo to musim riesit cez rodicov?
Názor odborníka

2.9.2019

Matej Bašťovanský

Minimalny vstupny vek do dlhovych produktov – spotrebny uver, hypotekarny uver je v zmysle legislativy 18 rokov. Pokial mozno, odporucil by som zobrat spotrebny uver cez rodicov.

2.9.2019 #Úvery Zuzana

Kreditná karta

Oplati sa mat kreditnu kartu? Ma kreditna karta pozitivny alebo negativny vplyv nato co dostanem hypoteku?
Názor odborníka

2.9.2019

Matej Bašťovanský

V princípe kreditná karta, ktorá sa dlhodobo užíva a spláca na čas, môže byť vnímaná pozitívne pretože banka vidí, že klient je schopný splácať záväzky, čo je pre banku vždy lepšie ako klient bez úverovej histórie. V praxi je však väčšinou kreditná karta predstavuje problém, najmä pre to, že obmedzuje výšku hypotekárneho úveru, keďže 5% z úverového rámca kreditnej karty berie banka ako záväzok. Napríklad kreditná karta s limitom 1000€ je braná ako záväzok so splátkou 50€. Tým pádom ak klient potrebuje zobrať úver na čo najväčšiu výšku úveru, dostane menšiu čiastku ako keby kreditnú kartu nemal. Ak ju ale má a nedokáže ju momentálne vyplatiť, je možné túto kreditnú kartu zahrnúť do hypotéky a vyplatiť ju pri čerpaní.

2.9.2019 #Úvery Ivan

Kúpa auta

Planujem si buduci rok kupit auto. Vela som cital o sposobe financovania - lizing, uver od banky, uver od predajcu... uprimne nerozumiem rozdielom a neviem co sa mi viac oplati. Pri kupe budem mat cca 20 % z ceny auta.
Názor odborníka

2.9.2019

Martin Cibuľa

Najvacsim rozdielom medzi Leasingom a ostatnymi dvomi uvermi je cas, kedy sa kupujuci stane oficialnym majitelom auta. V prvom pripade je pocas celej doby leasingu majitelom Leasingova spolocnost a az po doplateni poslednej splatky sa stane kupujuci majitelom auta. V pripade uveru od banky alebo predajcu sa kupujuci stava majitelom automobilu ihned a splaca uver banke. Rozdiel v tychto ponukach je vsak vacsinou zanedbatelny, preto by som si odporucal ziskat viacere ponuky od roznych subjektov na trhu a porovnal si vysku splatky, urok, repsektive RPMN a celkove preplatenie.

7.9.2019 #Úvery Osvaldova Lucia

Rada

Prosim vas o radu co mam robit ked mam viacero uverov ktore mi v sucastnej dobe moj prijem nepokrije .za kazdu radu vopred ďakujem
Názor odborníka

9.9.2019

gabel@financnazrada.sk

Dobry den prajem,

pokial Vas prijem nepokryje vsetky Vase zavazky, je nutne kontaktovat banku a o tejto skutocnosti ju informovat, aby sa s Vami dohodla na splatkovom kalendari. Nie je to ziadna hanba, kazdemu sa to moze v zivote stat. Banka by po urceni splatkoveho kalendara mala znizit mesacne zatazenie, ale pozor! iba docasne. 

 

Druhou cestou je, ak splacate zatial zavazky nacas, ich konsolidovat. Konsolidacia je proces kedy sa Vase zavazky zjednotia a tym sa moze vyrazne znizit Vasa mesacna splatka. 

26.9.2019 #Úvery Hela

Poplatok za poskytnutie uveru

Dobry den chcem sa apytat ako postupovat ak o vas niekto vylaka poplatok za uver a potom natlakom a vyhrazkami pyta dalsie poplatky... Dakujem za odpoved
Názor odborníka

27.9.2019

gabel@financnazrada.sk

Dobry den prajem,

v takom pripade by som odporucal obratit na sa organy cinne v trestnom konani. 

8.10.2019 #Úvery jozef

potrebujem poradcu

dobry den mozem sa opytat ci by ma mihol niekto kontaktovat premyslam nad spotrebnym uverom a neviem sa v tom orientovat velmi mozem aj navstivit poradcu okres kezmarok
Názor odborníka

14.10.2019

gabel@financnazrada.sk

Dobry den prajem,

aktualne vyhodne kampane na spotrebne uvery maju UniCredit banka a OTP banka. Rovnako by som odporucal navstivit aj Vasu banku, v ktorej mate vedeny bezny ucet, aby ste si ponuky porovnali.  Smerodajny je najma parameter RPMN = rocna percentualna miera nakladov. V banke, kde je nizsia, su priemerne naklady na spotrebny uver nizsie ako v inej banke.  V pripade, ze by ste potrebovali konzultovat problematiku spotrebnych uverov, kludne sa mozete na mna obratit aj telefonicky 0910 542 640. Prajem prijemny den,

31.3.2020 #Úvery Marta

Podnikateľský úver zabezpečený nehnuteľnosťou

Dobrý deň potrebujem uver podnikatelsky cca 350 000 so založením nehnuteľnosti. Hodnota nehnuteľnosti 1 000 000. Kde v ktorej banke sa dajú takéto uvery zrealizovať. Dáku
Názor odborníka

4.4.2020

cibula@financnazrada.sk

Dobrý deň prajem,

Podnikateľské úvery do výšky 350 000€ sa považujú za micro biznis úvery. Poskytjú ich takmer všetky banky na Slovensku, pričom je nevyhnutné pri žiadaní o úver predložiť výsledky hospodárenia spoločnosti, , na ktorý chce firma peniaze zobrať. 

Vzhľadom na aktuálnu situáciu okolo Covid-19 sú však banky pri poskytovaní podnikateľských úverov veľmi obozretné a je málo pravdepodobné, že úver podnikateľ dostane. Avšak všetko závisí od podkladov, ktoré sa bankám predložia.

Vaše šance sú aktuálne vyššie pri žiadaní hypotekárneho úveru na požadovanú sumu 350 000€. 

 

Cibuľa Martin 

31.1.2022 #Úvery Adam

Refinancovanie

Dobrý deň. Ak by bolo z Vašej strany možné požiadal by som o radu ohladom refinancovania spotrebneho uveru. Mám pôvodný spotrebný uver 3000e z ktorého mi ostava splatit ešte 1897e. A potreboval by som ešte 4500e z určitých dôvodov. A potrebujem stale tú istú výšku splátky cca. a tu istu dobu splatnosti co je cca 3- 3.5 roka. momentalne mam rocnu urokovu sadzbu 11.9% co sa mi zda vela. Ake su moje moznosti? Znizit si aj urok aj celkovu sumu ktoru preplatim a plus teda potrebujem peniaze navyše čo je 4500e. Dakujem za kazdu radu
Názor odborníka

1.2.2022

petras@financnazrada.sk

Dobrý deň Adam,

čo sa týka takéhoto refinancovania, bojím sa, že Vaše predstavy nebudú môcť byť naplnené. Ak sa pozrieme na momentálne ponuky bánk, vaších 11,9% je nadpriemerná výška úroku, ťažko však hodnotiť pokiaľ nepoznáme RPMN, do ktorej sú zahrnuté aj ostatné poplatky.  Vo všeobecnosti pri refinancovaní a čerpaní extra penazí, si človek musí vybrať, či chce rovnakú splátku a teda natiahne dobu splácania, alebo si ponechá nižšiu dobu splácania a navýši sa mu splátka. Mať obe možnosti nebýva reálne, ale záleží aj od sumy a predstavovanej splátky. Rozdiel na splátke pri sume 7000€ po dobu 3 rokov 5% vs 15% je cca 30€, čo rozdiel výšky úveru pravdepodobne nepokryje.  Ak by ste si dokázali požičať celú sumu úplne bez úroku na 3,5 roka (42 splátok), vychádzala by splátka na 152,3€. Čo bude predpokladám približne o 50€ viac, ako platíte teraz. 

Taktiež netreba zabúdať, že splácanie úrokov nebýva rozdelené rovnomerne, ale na začiatku úveru je pomer splátky úroku k istine väčší ako neskôr.  Uvediem príklad: Splácate 150 € mesačne na úvere na 3 roky. Na začiatku je splátka istiny (teda sumy, ktorú ste si požičali) 100€ a splátka úroku (to čo platíte navyše) 50€. Po roku je splátka istiny 120€ a splátka úroku už len 30€, v poslednom pol roku môžete platiť na istinu 145 € a úrok len 5€. Tieto čísla sú samozrejme len ilustračné pre lepšie pochopenie, tento pomer sa zvykne meniť od splátky ku splátke po rozdieloch v eurách - reálny stav najlepšie vidíte priamo na splátkovom kalendári. Preto aj keď máte úrokovú sadzbu 11,9%, nemusí byť výhodné tieto peniaze refinancovať, pretože ste už veľkú časť úroku splatili. 

 

Ak však nutne potrebujete peniaze navyše, Vaše momentálne možnosti vidím nasledovne:

- využíť akciu na pôžičku bez úroku, - !Pozor! treba si však dopredu preveriť všetky podmienky a poplatky spojené s takouto pôžičkou, aby vás nevyšla nakoniec drahšie. 

- osobne sa ísť spýtať na personalizované ponuky do bánk, ideálne do banky kde máte osobný účet, tam vám vedia výjsť v ústrety najskôr

- Ak máte možnosť založiť nehnuteľnosť, viete čerpať aj hypotekárny úver, aj keď podmienky minimálnej výšky sa medzi bankami líšia a treba počítať s dodatočnými nákladmi ako je znalecký posudok a poistenie nehnuteľnosti. Mohlo by to ale vyriešiť výšku splátky, keďže sa úver dá natiahnuť na dlhšie obdobie

 

Viac informácií Vám bez detailného oboznámenia sa so situáciou zistiť nedokážem. 

13.2.2024 #Úvery Norbert

Dobry den.Mam uver ktory riadne splacam ale uver som zobral na konsolidaciu dalsich uverov ale tie...

Dobry den.Mam uver ktory riadne splacam ale uver som zobral na konsolidaciu dalsich uverov ale tie financne prostiedky som minul na ine.V podmienkach je dohodnute uver pouzit na dhodnute ucely. Moze banka ziadat o precasne splatenie celeho uveru aj ked riadne platim splatku? Dakujem
Názor odborníka

20.2.2024

petras@financnazrada.sk

Dobrý deň,

tu sa jedná o porušenie zmluvných podmienok a banka môže žiadať o vrátenie poskytnutých prostriedkov. 

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.