Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
24.10.2021 #Hypotéky Marek

Otázka

Dobrý deň chcem sa spýtať ja som sa v minulosti dostal do dlhov teraz síce všetko splácam ale som vedení ako neplatič moja priateľka je v pohode ťa doľava všetko vždy ako ma ale moja otázka znie že ak sa zosobášime a ona bude chcieť brat hypotéku či budú riešiť aj mňa ako jej manžela že som neplatič a tým pádom jej nedajú nič ale ona by to žiadala ako sama ďakujem za odpoveď
Názor odborníka

16.11.2021

petras@financnazrada.sk

Dobrý deň, ospravedlňujeme sa za oneskorenú odpoveď, projekt funguje v obmedzenom režime. 

Je veľmi ťažké určiť Vašu situáciu podľa takto všeobecného popisu. Prvý najlepší krok, je zistiť svoj presný stav v úverovom registry (http://www.sbcb.sk/), výpis sa dá vybaviť osobne v Bratislave, prípadne poštou. Úverový register nevedie osoby ako platič/neplatič, ale ku každej splátke úveru, ktorá bola v omeškaní zvykne priradiť číselné hodnotenie, na základe ktorého si následne vedia banky vytvoriť hodnotenie klienta. Problémom bývajú častokrát aj splátky omeškané o pár dní, veľký problém vzniká pri splátkach, ktoré boli upomienkované či exekuované. Pokiaľ teda momentálne platíte všetko riadne a načas, je podstatné udržať tento stav. S bankami je následne (zväčša aspoň po roku) možné negociovať výmaz záznamu z úverového registra - treba to vždy riešiť jednotlivo s bankami, kde ste mali úver a neexistuje garancia, že banky s takýmto krokom budú súhlasiť.

Všetky dáta register udržuje po dobu 5 rokov od ukončenia zmluvy, to znamená, že najneskôr po tejto dobe bude Váš register opäť čistý.

Pokiaľ by ste sa zosobášili, alebo brali úver spoločne, bude banka prihliadať aj na Váš záznam v registri a teda určite to môže sťažiť situáciu. Najlepšie je zistiť aktuálny stav úverového registra a ten predložiť banke alebo hypotekárnemu špecialistovi, ktorý v banke bude vedieť prezistiť, či s takýmto registrom máte šancu na získanie hypotéky alebo nie. 

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.