Poradňa

Podpísali ste nevýhodnú zmluvu, nerozumiete produktu, ktorý vám ponúka váš finančný agent, alebo jednoducho potrebujete dobrú finančnú radu? Opýtajte sa v našej poradni. Vašim otázkam sa budú v priebehu 24 hodín venovať skúsení odborníci na poistenie, hypotéky a investovanie.

Napísať otázku
31.1.2022 #Úvery Adam

Refinancovanie

Dobrý deň. Ak by bolo z Vašej strany možné požiadal by som o radu ohladom refinancovania spotrebneho uveru. Mám pôvodný spotrebný uver 3000e z ktorého mi ostava splatit ešte 1897e. A potreboval by som ešte 4500e z určitých dôvodov. A potrebujem stale tú istú výšku splátky cca. a tu istu dobu splatnosti co je cca 3- 3.5 roka. momentalne mam rocnu urokovu sadzbu 11.9% co sa mi zda vela. Ake su moje moznosti? Znizit si aj urok aj celkovu sumu ktoru preplatim a plus teda potrebujem peniaze navyše čo je 4500e. Dakujem za kazdu radu
Názor odborníka

1.2.2022

petras@financnazrada.sk

Dobrý deň Adam,

čo sa týka takéhoto refinancovania, bojím sa, že Vaše predstavy nebudú môcť byť naplnené. Ak sa pozrieme na momentálne ponuky bánk, vaších 11,9% je nadpriemerná výška úroku, ťažko však hodnotiť pokiaľ nepoznáme RPMN, do ktorej sú zahrnuté aj ostatné poplatky.  Vo všeobecnosti pri refinancovaní a čerpaní extra penazí, si človek musí vybrať, či chce rovnakú splátku a teda natiahne dobu splácania, alebo si ponechá nižšiu dobu splácania a navýši sa mu splátka. Mať obe možnosti nebýva reálne, ale záleží aj od sumy a predstavovanej splátky. Rozdiel na splátke pri sume 7000€ po dobu 3 rokov 5% vs 15% je cca 30€, čo rozdiel výšky úveru pravdepodobne nepokryje.  Ak by ste si dokázali požičať celú sumu úplne bez úroku na 3,5 roka (42 splátok), vychádzala by splátka na 152,3€. Čo bude predpokladám približne o 50€ viac, ako platíte teraz. 

Taktiež netreba zabúdať, že splácanie úrokov nebýva rozdelené rovnomerne, ale na začiatku úveru je pomer splátky úroku k istine väčší ako neskôr.  Uvediem príklad: Splácate 150 € mesačne na úvere na 3 roky. Na začiatku je splátka istiny (teda sumy, ktorú ste si požičali) 100€ a splátka úroku (to čo platíte navyše) 50€. Po roku je splátka istiny 120€ a splátka úroku už len 30€, v poslednom pol roku môžete platiť na istinu 145 € a úrok len 5€. Tieto čísla sú samozrejme len ilustračné pre lepšie pochopenie, tento pomer sa zvykne meniť od splátky ku splátke po rozdieloch v eurách - reálny stav najlepšie vidíte priamo na splátkovom kalendári. Preto aj keď máte úrokovú sadzbu 11,9%, nemusí byť výhodné tieto peniaze refinancovať, pretože ste už veľkú časť úroku splatili. 

 

Ak však nutne potrebujete peniaze navyše, Vaše momentálne možnosti vidím nasledovne:

- využíť akciu na pôžičku bez úroku, - !Pozor! treba si však dopredu preveriť všetky podmienky a poplatky spojené s takouto pôžičkou, aby vás nevyšla nakoniec drahšie. 

- osobne sa ísť spýtať na personalizované ponuky do bánk, ideálne do banky kde máte osobný účet, tam vám vedia výjsť v ústrety najskôr

- Ak máte možnosť založiť nehnuteľnosť, viete čerpať aj hypotekárny úver, aj keď podmienky minimálnej výšky sa medzi bankami líšia a treba počítať s dodatočnými nákladmi ako je znalecký posudok a poistenie nehnuteľnosti. Mohlo by to ale vyriešiť výšku splátky, keďže sa úver dá natiahnuť na dlhšie obdobie

 

Viac informácií Vám bez detailného oboznámenia sa so situáciou zistiť nedokážem. 

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.

finance desatero

Finančné desatoro

Aby vás pri rozhovoroch v banke či s finančným agentom nič nezaskočilo, pripravili sme si pre vás praktické Finančné desatoro. Stiahnite si ho bezplatne zadaním vašej e-mailovej adresy.